Apollo 11 – Odkaz, který se (zatím) nenaplnil

Dnes je 20. července 2019. Čas zveřejnění tohoto článku je 22:17:40*. Přesně před 50 lety se stala jedna z nejúžasnějších událostí lidských dějin. V době, kdy se svět sotva vzpamatoval z hrůz druhé světové války a většina lidí žila ve stálých obavách z té třetí, se dva muži ve vesmírné lodi s počítačem o výkonu dnešní kalkulačky vydali dobýt Měsíc.

Mise Apollo 11 odstartovala 16. července na zázraku techniky 60. let – raketě Saturn 5. Tři dny poté se astronauti Neil Armstrong, Edwin „Buzz“ Aldrin a Michael Collins usídlili na oběžné dráze okolo Měsíce. O den později dva členové posádky – Armstrong a Aldrin – přestoupili z velitelského modulu lodi do modulu lunárního, ve kterém se vydali na přistání.

Samotný sestup na povrch Měsíce byl nebezpečný. Přistávací modul musel změnit svou rychlost o 1 km/s a přistát na hladkém terénu ve zvolené oblasti. Ačkoliv během klesání zazněl v modulu i alarm, podařilo se je bezpečně zakončit.

A tak se naplnil jeden z největších snů v historii lidstva. Sen, který započal prezident J. F. Kennedy a na kterém dalších 7 let pracovaly desítky tisíc lidí.

Po misi Apolla 11 následovalo několik dalších letů a jen málokdo pochyboval, že další kroky (velké vesmírné stanice, měsíční základna, cesta na Mars, lety k dalším planetám, …) budou následovat brzy. Bohužel se historie vyvinula jinak. Ztráta veřejné podpory pro výzkum vesmíru a válka ve Vietnamu odčerpaly NASA potřebné peníze a nepřímo způsobily neúspěch programu raketoplánů.

Za těch 50 let od legendární procházky Neila Armstronga se objevilo několik pokusů, jak se vrátit na Měsíc. Ani jeden z nich nevyšel.

I dnes se rozjíždí další velké projekty. Na Měsíc se chce vrátit především USA a tentokrát by snad měli Američané najít potřebné odhodlání, protože pokud budou ještě chvíli váhat, může se stát, že je předběhne Čína. Avšak ani Číňané nepostupují tak rychle, jak by si nejspíš přáli.

Doufejme tedy, že od návratu lidstva na Měsíc nás dělí, jak tvrdí prezident D. Trump, jen 5 let. A také doufejme, že tentokrát se vracíme, abychom zůstali.

*) Pokud jste někde našli jiný čas, je to způsobeno různými časovými pásmy na Floridě, v Houstonu a u nás. My jsme použili náš čas – SELČ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *